3 dni w Wiedniu – co zobaczyć?

Jedziesz na kilka dni do Wiednia, i nie wiesz co zobaczyć? Polecamy naszą krótką listę miejsc które warto odwiedzić podczas pobytu w stolicy Austrii.

Przełom roku 2017/2018 spędziliśmy w Wiedniu, na przemian leniuchując, jedząc, zwiedzając i znowu jedząc :) Jeśli wybieracie się do Wiednia i macie do dyspozycji kilka dni, zachęcamy do zapoznania się z naszą listą 7 rzeczy „do odhaczenia” :)

Co warto zobaczyć w Wiedniu, mając do dyspozycji tylko kilka dni?

  1. Budynki F. Hundertwasser’a: Hundertwasserhaus oraz KunstHausWien

Pan Friedrich zajmował się wieloma rzeczami w swoim życiu, ale zdecydowanie rozsławiły go m.in kolorowe budynki w Austrii. Charakterystyką jego projektów są kolorowe zdobienia, ostre barwy, kolumny o różnorodnych kształtach, ale też drzewa czy krzewy wystające z balkonów, czy fasada porośnięta trawą. Gdyby nie tłumy turystów przed oknami, byłoby to bardzo interesujące miejsce do mieszkania!

Hundertwasserhaus nie można zwiedzać, ale za to w KunstHausWien jest muzeum oraz sklepik z pracami artysty.

2) Pałac Schönbrunn

Wpisany na listę UNESCO, piękny barokowy obiekt z wielkim ogrodem (musi robić niesamowite wrażenie gdy kwitną kwiaty), Palmiarnią, fontanną Neptuna oraz w oddali – dumnie stojącą Gloriettą.

3) Belweder

Warto przyjechać by zobaczyć barokowy pałac (który tak naprawdę składa się z dwóch odrębnych budynków), jak i okazały ogród który rozdziela te dwie budowle. Po ogrodzie można swobodnie spacerować, i z zewnątrz podziwiać piękną architekturę Belwederu. Wewnątrz budynków znajdują się muzea.

4) Ring wiedeński (Ringstrasse)

To jedna z flagowych ulic miasta, jest długa na ponad 5 km. Znajdują się na niej reprezentacyjne budynki miasta – Parlament, Ratusz, Uniwersytet Wiedeński, Teatr Zamkowy czy Wiedeńska Opera.

5) Ratusz

Najbardziej podobał się nam wieczorem, podświetlony, oraz w otoczeniu świątecznych lampek. Patrząc z daleka na ten piękny neogotycki budynek, ma się wrażenie że to zameczek z bajki Disney’a. Warto zobaczyć i w świetle dziennym, jak i nocnym.

6) Katedra św. Szczepana

Znajdująca się w ścisłym centrum (Stephensplatz), jest jednym z głównych symboli Wiednia, przez co jest też tłumnie odwiedzana. Świątynia kryje w sobie dzieła sztuki, rzeźby, jak również – w podziemiach – groby książąt. Jest to największa katedra europejska i najstarsza świątynia w Austrii.

7) Prater

Ogromny lunapark w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jak najbardziej nie tylko dla dzieci, bo i dorośli mogą tam uwolnić swoje wewnętrzne dziecko i zaszaleć na karuzelach, gokartach czy w domach strachu.


Praktycznie:

Wstęp na Prater jest bezpłatny. Za każdą atrakcję płaci się osobno, ceny zaczynają się od 1 euro, ale z tego co widzieliśmy to standardem jest 4-5 euro.

Komunikacja miejska:

  • bilety można zakupić w tramwaju czy autobusie, ale też w automatach czy sklepach tytoniowych.
  • Koszt: pojedynczy bilet to 2,20 € (w komunikacji 2,30 €), 24-godzinny 7,60 €, 48-godzinny 13,30 €, oraz 72-godzinny 16,50 €

Bilety te obowiązują w tramwajach, autobusach (dziennych / nocnych) oraz na wszystkich liniach metra i pociągów. Ważne są od momentu skasowania.

  • Dostępne są też karty na komunikację miejską, upoważniające do zniżek w muzeach, zabytkach i restauracjach. Dostępne są w informacji turystycznej, hotelach, oraz online i przez aplikację (szczegóły: www.viennacitycard.at)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s