Tajlandia w żałobie

Będąc chwilę w Tajlandii widzieliśmy jak Tajowie przeżywają żałobę. Już zaraz po przekroczeniu granicy z Laosem rzucił nam się w oczy ubiór lokalnych…

Król Tajlandii zmarł 13 października 2016, zostawiając swój kraj w ogromnej żałobie. Bhumibol Adulyadej był najdłużej panującym monarchą na świecie bo od 1946 roku, czyli aż 70 lat. Olbrzymia część Tajów nie zna innego Króla, więc jego śmierć oznacza dla nich nie tylko tragedię, ale i wielką niewiadomą co do tego jaki los czeka ich kraj.
Tajowie byli bardzo przywiązani do głowy państwa, uważany był on niemal za półboga. To dzięki niemu Tajlandia stała się turystyczną mekką, a z biednego, farmerskiego kraju powstało bogate państwo. Król wspierał rozwój nie tylko miast ale i wsi, budując szkoły i drogi, wszystko to finansując z funduszu królewskiego.
Następca tronu natomiast jest bardzo przez Tajów nie lubiany. Znany jest głównie z licznych ekscesów i kontrowersyjnego zachowania. Każdy kto zasiadałby na miejsce Bhumibola Adulyadej’a nie miałby lekko, ale następca w szczególności budzi bardzo negatywne uczucia. Oczywiście nikt nie mówi tego na głos, bo za obrazę królewskiej rodziny można iść do więzienia.
Żałoba potrwa rok dla urzędników, instytucji państwowych, a dla reszty obywateli przez miesiąc.
Będąc chwilę w Tajlandii widzieliśmy jak Tajowie przeżywają żałobę. Już zaraz po przekroczeniu granicy z Laosem rzucił nam się w oczy ubiór lokalnych – wszyscy na czarno, często z czarną wstążką przyczepioną do rekawa.Młodzi, starzy, małe dzieci, wszyscy.
W Bangkoku codziennie na placu przy Królewskim Pałacu zbierały się tłumy by modlić się w intencji Króla oraz za rodzinę krolewską. Było tam też rozdawane za darmo jedzenie i picie po które ustawiały się długie kolejki.
 img_0248img_0249img_0234img_0243img_0246img_0231img_0276img_0279

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s