Borobudur i Prambanan

W okolicy Yogyakarty znajdują się dwie przepiękne świątynie – Borobudur która jest jednym z największych obiektów kultu w religii buddyjskiej na świecie; oraz Prambanan – największy kompleks świątyń hinduistycznych poza Indiami.

Borobudur przedstawia buddyjską wizję świata, jego kształt i ewolucję, a historię tę opowiadają płaskorzeźby znajdujące się na kilku tarasach i schodach. Nie do końca wiadomo dla kogo ta świątynia została wzniesiona, natomiast wiadomo że została w tajemniczych okolicznościach porzucona.

IMG_5714

Budowla nie ma wewnętrznych pomieszczeń,i można ją obejść naokoło na kilku poziomach. Oprócz świątyń jest też nie jedno muzeum które myślę że warto odwiedzić. Zobaczenie całości zajmuje ok 2.5 – 3h.

Prambanan, drugie miejsce które dziś odwiedziliśmy – to natomiast kompleks hinduistycznych świątyń które zbudowane zostały w IX w. i poświęcone są Bogowi Śiwie. Tu też możemy poznać wizję wszechświata, ale w oparciu o hinduizm. Świątyń zostało kilka (reszta została uszkodzona przez trzęsienia ziemi czy grabieże), a każda budowla składa się z kilku stref – ziemi, atmosfery, nieba.

IMG_5842

Na chwilę obecną odpuszczamy sobie kolejne świątynie bo ileż można, choć z tego co czytamy na Bali może być ciężko ;-) zobaczymy jak będzie. Jutro przemieszczamy się już na wschodnią Jawę zrobić lekki trekking, ale o tym przy następnej okazji!

Aha, żeby nie było że jest tak kolorowo – mamy problem z obiektywem i aż rozglądaliśmy się za kupnem nowego, ale kosztuje tu miliony (dosłownie) więc zrezygnowaliśmy. Mamy nadzieję że wytrzyma jeszcze troszkę, a może na Bali uda się znaleźć jakiś serwis. Jeśli nie – zostanie nam telefon Pawła..:( buu!

2 myśli w temacie “Borobudur i Prambanan

  1. Pingback: Witaj Kambodżo!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s